Współczesne strony internetowe w większości przypadków opiera się na systemie CMS. W skrócie, system taki umożliwia samodzielne modyfikowanie treści witryny bez znajomości programowania. Czyli jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcieliby posiadać swoją stronę w Internecie, ale boją się co dalej.
Pytaniem, które często słyszymy od naszych klientów jest “Który CMS będzie najlepszy?” WordPress, Joomla, a może Drupal, czy też np. bardzo drogi, stworzony od podstaw autorski CMS?
Na co zwrócić uwagę, wybierając CMS?
Prawda jest taka, że w każdym CMSie można wykonać taką samą witrynę, różnice pojawią się w szybkości i jakości ich wykonania.
Wszelkie kwestie wygody w użytkowaniu i intuicyjności są obecnie na podobnym poziomie tak w Joomli, jak w WordPressie, Drupalu, czy innym CMSie, a przynajmniej nie różnią się w tych systemach na tyle, by z któregoś z nich z tego powodu zrezygnować.
Wybór systemu zarządzania treścią powinien więc opierać się na następujących wskazówkach:
im łatwiej dany CMS da się ukształtować pod względem Twoich wymagań, tym szybciej strona powstanie i tym mniejszy będzie koszt jej stworzenia,
im popularniejszy jest system, tym więcej programistów będzie mogło w przyszłości rozbudować witrynę, a konkurencja między nimi obniży cenę,
nie należy wybierać systemów, które tracą na popularności, ponieważ projekty te mogą wkrótce się zamknąć, przez co stracimy możliwość aktualizacji m.in. zabezpieczeń.
Jaki jest najlepszy CMS w 2021 roku?
Znając powyższe realia, można wskazać, że najlepszym systemem CMS przynajmniej dla mniej lub średniozaawansowanych użytkowników jest WordPress.
Po pierwsze, jest to najpopularniejszy CMS. Wedle najnowszych statystyk ok 55% stron w Internecie wykorzystujących CMS korzysta właśnie z WordPressa. Następne w kolejności (jeśli chodzi o popularność) Joomla i Drupal mają po zaledwie kilka procent udziału w rynku CMS.
Duża popularność oznacza dużą liczbę wtyczek. Wtyczki to gotowe rozwiązania, które np. wzbogacają stronę o system rezerwacji lub formularze kontaktowe czy slidery. Ogólnie więc, dodatki pozwalają szybciej i taniej dostosować CMS do Twoich wymagań. Można się domyśleć, który CMS jest najlepszy pod tym względem.
WordPress posiada w swojej bazie ponad 30 tysięcy wtyczek – najwięcej spośród wszystkich systemów zarządzania treścią. Autorskie CMSy mają zazwyczaj po kilka – kilkanaście dodatków, co oznacza, że wszelkie nietypowe funkcje trzeba zaprogramować od nowa, co podnosi koszty i czas realizacji. Najmniejsze koszty i czas realizacji wiążą się więc z WordPressem.
Wreszcie, witryna musi być łatwa do rozbudowania w przyszłości przez wielu programistów w szybkim czasie i po niskiej cenie. System autorski jest tego przeciwieństwem, ponieważ wykonawca będzie musiał nauczyć się czyjegoś kodu i dostosować do niego.